Anca Alexandrescu: „Câțiva membri din PNL și PSD, susținători ai lui Nicușor Dan, vor să facă o alternativă suveranistă” VIDEO

Anca Alexandrescu: „Câțiva membri din PNL și PSD, susținători ai lui Nicușor Dan, vor să facă o alternativă suveranistă” VIDEO
Anca Alexandrescu a făcut dezvăluiri bombă despre încercarea de a se sabota valul suveranist. Realizatoarea emisiunii „Culisele Statului Paralel” spune că sunt câțiva membri din PNL și PSD, susținători ai lui Nicușor Dan care vor facă o alternativă suveranistă, iar motivul lor principal ar fi reconstruirea parteneriatului cu SUA.
„Este un proiect mult mai complex. Nu este un proiect punctual. Iar eu de câteva zile, de când m-am întors, vorbesc despre faptul că în interiorul coaliției se crește un grup de oameni, atât din PNL cât și din PSD – și am văzut că s-au manifestat și cei din UDMR – care nu-și mai doresc guvernarea cu USR-ul, pe de o parte.
Pe de altă parte, nu și-l mai doresc pe Ilie Bolojan prim-ministru. Vor să rămână în această variantă la guvernare fără USR, dar cu un alt prim-ministru de la PNL până când se va face rotativa.
Cei care sunt în interiorul PSD și PNL merg către această, sau încearcă să meargă către zona suveranistă – o să explic diseară mai mult – către zona trumpistă mai degrabă, aș putea spune, să se îndepărteze de această politică woke.
Foarte mulți oameni care l-au votat, influențerii care l-au votat pe Nicușor Dan, sunt extrem de supărați. Se dorește îngenuncherea, denigrarea și distrugerea credibilității adevăratului val suveranist, pentru a se crea o „alternativă suveranistă”, cu ghilimelele de rigoare, care să reconstruiască parteneriatul strategic cu Statele Unite”, a declarat Anca Alexandrescu la Realitatea Plus.
Citește și:
- 15:38 - Nicușor Dan a programat ședința CSAT miercuri dimineață, pe tema avioanelor F-16 pe care vor să le trimită SUA
- 15:03 - Volodimir Zelenski vine joi în România. Președintele Ucrainei se va întâlni cu președintele Nicușor Dan
- 13:30 - SURSE. PSD blochează bugetul pe 2026. Social democrații cer în continuare 3,4 miliarde de lei pentru pachetul social
- 13:26 - Daniel Băluță îl contrazice pe Ciprian Ciucu: ”Capitala nu intră în incapacitate de plată”-VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











