De unde plătește România 600 milioane de euro, după ce a pierdut procesul cu Pfizer. PSD amenință cu plângeri penale în scandalul cu vaccinurile

De unde plătește România 600 milioane de euro, după ce a pierdut procesul cu Pfizer. PSD amenință cu plângeri penale în scandalul cu vaccinurile
Scris de Daniel Onescu Publicat: 2 apr. 2026, 12:06
Este scandal uriaș după ce România a pierdut procesul cu Pfizer privind achiziția de vaccinuri anti-covid și trebuie să plătească 600 de milioane de euro. Decizia este una executorie, iar acum oficialii de la noi caută soluții pentru a vedea de unde iau banii. Ministrul Sănătății susține că cele 29 de milioane de doze au fost contractate fără să se țintă cont de populația țării și fără a lua în calcul alți indicatori.
Citește și
- 23:35Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Numărătoarea oficială: 189 de voturi pentru, 23 împotrivă
- 21:34Anca Alexandrescu: „Primele două partide care au câștigat alegerile trebuie să formeze guvernul”
- 11:22Călin Georgescu, mesaj crucial pentru toți românii: „Tot răul se datorează acelei acțiuni samavolnice din 6 decembrie” - VIDEO
- 14:58Realitatea Medicală, cu Nicole Păcuraru. De luni până vineri, în Matinalul Realitatea Plus – VIDEO
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News

























