Roxana Mînzatu anunță finanțarea a nouă spitale noi din România. Guvernul alocă 522 milioane de euro prin Programul de Sănătate

Roxana Mînzatu anunță finanțarea a nouă spitale noi din România. Guvernul alocă 522 milioane de euro prin Programul de Sănătate
Guvernul a aprobat transferul a 522 milioane de euro către Programul Sănătate 2021-2027, fonduri care vor asigura finalizarea a nouă spitale noi din România. Anunțul a fost făcut de Roxana Mînzatu, vicepreședintele executiv al Comisiei Europene.
Potrivit acesteia, investițiile au fost preluate din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), iar perioada de eligibilitate pentru întregul Program de Sănătate a fost extinsă până la 31 decembrie 2030, față de termenul inițial, 31 decembrie 2029.
Nouă unități medicale vor beneficia de investiții de peste 500 milioane de euro
Finanțarea vizează următoarele unități medicale: Spitalul Județean de Urgență Oradea, Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, Institutul Regional de Oncologie Timișoara, Spitalul Județean de Urgență Bacău, Spitalul Județean de Urgență Argeș, Spitalul Județean de Urgență Vaslui, Spitalul Județean de Urgență Giurgiu, Spitalul Militar de Urgență „Dr. Ion Jianu” din Pitești și Spitalul de Urgență „Prof. Dr. Dimitrie Gerota” din București.
Totodată, în cadrul componentelor finanțate prin Fondul Social European Plus (ESF+), va fi introdusă o nouă măsură dedicată sănătății reproductive, cu o valoare totală de 16,1 milioane de euro.
Aceasta va sprijini tratamentele de fertilizare in vitro pentru persoanele din grupuri vulnerabile.
Roxana Mînzatu a subliniat că obiectivul principal al acestor investiții este îmbunătățirea accesului populației la servicii medicale esențiale și la îngrijiri de calitate.
Citește și:
- 12:53 - PSD a decis să nu mai continue guvernarea cu Ilie Bolojan. Social-democrații nu exclud alegerile anticipate - SURSE
- 10:58 - O nouă lovitură înainte de Paște pentru pensionari. Ajutoarele promise vor ajunge abia în luna mai
- 09:03 - Ministrul Finanțelor:”Bugetul intră în vigoare şi începe etapa cea mai importantă: execuţia responsabilă”
- 08:58 - Ion Cristoiu: „Operațiunea PSD e ca PNL să renunțe la Bolojan!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











