Actualitate· 1 min citire

UDMR nu vrea să audă de Eugen Tomac premier. Kelemen Hunor: Este o invenție politică românească

Kelemen Hunor

Kelemen Hunor

Scris de Daniel Onescu Publicat: 2 iun. 2026, 17:06

Kelemen Hunor, președintele UDMR, a declarat, la Parlament, că varianta formării unui guvern tehnocrat, cu Eugen Tomac pe post de premier ar fi, în opinia sa, nefuncțională.

„În primul rând, ideea să pui un om politic, fără partid în Parlament, șeful unui partid extraparlamentar, este o invenție politică românească.

N-am văzut așa ceva nicăieri. Să te gândești ca un om politic să formeze un guvern tehnocrat. Nu știu dacă va funcționa.

Din punctul meu de vedere, lucrurile sunt simple. Guvernul tehnocrat ar fi trebuit să fie ultima variantă sau ar trebui să fie ultima variantă”, a declarat Kelemen Hunor.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News

Politica Interna - nationala

Mai multe știri din Actualitate