Impozitele pe locuințe și punctul amendă, nu cresc în 2023

Impozitele pe locuințe și punctul amendă, nu cresc în 2023
Legislația prevede că un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
Punctul de amendă rămâne înghețat și în 2023 la nivelul de 145 lei, conform unei decizii a Guvernului. Reamintim că punctul de amendă este înghețat la acest nivel încă de la începutului anului 2017.
În lipsa acestei precizări legislative, punctul de amendă ar fi urcat din 2023, în contextul în care salariul minim, în funcție de care este stabilită și valoarea punctului de amendă, a fost majorat succesiv în ultimii ani și va fi majorat și de la 1 ianuarie 2023.
Legislația prevede că un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
Impozitele pentru locuințe nu vor mai crește până în 2025, a decis Camera Deputaților. Deputații au hotărât să aplice de la 1 ianuarie 2025 noul mod de calcul, pe baza grilei notariale. În schimb, au renunțat la majorarea cu 50% a impozitelor, măsură care fusese introdusă în Senat, după o decizie a coaliției de guvernare.
Sursa: Realitatea de Alba
Citește și:
- 15:31 - Diana Buzoianu anunță modificări legislative pentru combaterea exploatărilor ilegale
- 14:16 - Noi consultări informale la Palatul Cotroceni. Nicușor Dan, față în față cu liderii fostei coaliţii- SURSE
- 14:13 - 20.000 de angajați din Sănătate, în stradă: PROTEST masiv împotriva noii legi a salarizării VIDEO
- 13:55 - SURSE: Vicepremierul Oana Gheorghiu și alți miniștri vor fi audiați la DNA
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News













