Luis Lazarus avertizează: adoptarea Euro digital va submina leul românesc

Europarlamentarul Luis Lazarus
Scris deRealitatea din UDMR
Publicat9 iul. 2026, 07:46
SursăRealitatea.Net
Europarlamentarul Luis Lazarus acuză noi atacuri la adresa suveranității statelor membre ale Uniunii Europene, pe care le atribuie Ursulei von der Leyen. Euro Digital intră joi la vot în Parlamentul European, iar adoptarea monedei ar putea submina valutele naționale în țările care încă nu au trecut la moneda europeană, precum România.
Citește și
- 20:57Elena Udrea, atac dur la adresa lui Ilie Bolojan: ”Nu vrea să se știe că a fost USL-ist, partener cu PSD-ul”
- 18:47Nicușor Dan schimbă strategia în negocierile pentru noul Guvern. Mutarea-surpriză prin care pune presiune pe liderii fostei coaliții
- 17:28Matei Ștefănescu, avocatul Realitatea Plus: „Orice minut în care un post TV nu emite reprezintă o atingere iremediabilă la adresa libertății de exprimare”
- 16:19Românii cer plecarea lui Bolojan, după măsurile care au lovit populația: „E dezastru în țară”
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News

























