MINISTRUL TANCZOS BARNA AVERTIZEAZA COMPANIILE ROMÂNEȘTI: VA FI O SITUAȚIE NU DE WIN-WIN, CI AMBELE PĂRȚI VOR PIERDE

MINISTRUL TANCZOS BARNA AVERTIZEAZA COMPANIILE ROMÂNEȘTI: VA FI O SITUAȚIE NU DE WIN-WIN, CI AMBELE PĂRȚI VOR PIERDE
Ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, consideră că economia europeană ar trebui să se pregătească de o creștere a taxelor vamale ale SUA, avertizând că nu va fi o situație win-win și că ambele părți vor pierde.
Ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, consideră că economia europeană ar trebui să se pregătească de o creștere a taxelor vamale ale SUA, avertizând că nu va fi o situație win-win și că ambele părți vor pierde.
Întrebat, marți, la TVR Info, cum ar afecta România, dar și UE, o creștere a taxelor vamale ale SUA, ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, consideră o astfel de decizie va fi luată, probabil, în 2 aprilie, dar speră să se găsească, totuși, o altă soluție.
„Văzând celelalte decizii, este probabilă și o decizie referitoare și la UE cu privire la taxe. Economia europeană va trebui să se pregătească și nu va fi ușor. Avem cel mai mare volum de schimburi comerciale din lume între cele două entități, SUA și UE. Scenarii au fost făcute la nivelul PE, comisiilor de specialitate, la nivelul CE.
Sper că până în 2 aprilie, SUA și UE să găsească un modus vivendi, altul decât cel prognozat și anunțat de președintele Trump. Dacă nu, va fi o situație nu de win-win, ci ambele părți vor pierde. E greu de crezut că SUA pot ieși învingătoare din această încercare de a suprataxa sau stabili taxe vamale suplimentare către toți, către Canada, Mexic, China și UE. Este o abordare total nouă, nu cred că cineva pe acest mapamond a fost pregătit”, a spus Tanczos.
Sursa: Realitatea Din UDMR
Citește și:
- 15:12 - PSD, vot în unanimitate pentru retragerea miniștrilor din Guvern. Ilie Bolojan are termen de 72 de ore pentru a demisiona
- 14:28 - George Simion: „PSD nu este un partid serios. Votăm orice moțiune pentru a dărâma acest Guvern dezastruos”
- 13:47 - Daniel Udrescu: Patologia procesuală în materia evaziunii fiscale. Absorbția penalului de către administrativ și limitele admisibile ale dualității procedurale
- 12:39 - Bolojan caută susținere externe: mesaj din Parlamentul European
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News














