Primăria Sfântu Gheorghe vrea să cumpere patru mașini noi prin Programul Rabla. Economie de 30.000 de euro

Primăria Sfântu Gheorghe vrea să cumpere patru mașini noi prin Programul Rabla. Economie de 30.000 de euro
Luna viitoare, înscrieri în program se vor face între 4 și 23 martie
Consiliul Local Sfântu Gheorghe a adoptat luni, într-o ședință extraordinară, un proiect de hotărâre care prevede participarea municipiului Sfântu Gheorghe la Programul Rabla, anunță Covasna Media.
Patru mașini urmează să fie casate, trei autoturisme de tip Dacia Logan și un Renault Megane, fabricate între 2007 și 2011, iar în locul acestora vor fi cumpărate prin program alte patru autoturisme, două electrice și două hibrid.
Cuantumul total al ecotichetelor este de 154.000 lei (51.000 lei x 2 buc, 26.000 lei x 2 buc), diferența până la acoperirea integrală a prețului de achiziție se va face din bugetul local al Municipiului Sfântu Gheorghe.
Pentru luna februarie, perioada de înscriere în program este între zilele 8 – 27, iar bugetul pentru persoanele juridice este de 26,5 milioane de lei, în vreme ce pentru cele fizice de 110 milioane de lei.
Luna viitoare, înscrieri în program se vor face între 4 și 23 martie, cu aceeași sumă alocată, de 26,5 milioane de lei. Calendarul prevede că astfel de sesiuni au loc lunar, până în noiembrie.
Citește și:
- 19:04 - Ciucu îi vrea pe Băsescu și Nicușor Dan lângă el, pe post de consilieri
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News

_4f88515c25_a3b9209761.webp)









