Ana Maria Păcuraru Dobra - singurul jurnalist român de la evenimentul NATO

Ana Maria Păcuraru Dobra - singurul jurnalist român de la evenimentul NATO
Imagini în exclusivitate de la Washington
Imagini în exclusivitate de la Washington, unde jurnalistul Ana Maria Păcuraru a fost singurul invitat român din presă de la evenimentul organizat de ambasada României în Statele Unite.
Evenimentul marchează 20 de ani de la aderarea țării noastre la Alianța Nord-Atlantice și, în această seară, va avea loc și un concert aniversar care reunește zeci de artiști de excepție.

Evenimente de amploare au avut loc la Washington pentru sărbătorirea a 20 de ani de la aderarea României la NATO. Printre invitați s-a numărat și secretarul general adjunct al Alianței, Mircea Geoană, dar și eseistul Dorin Tudoran.

Printre momentele care au marcat evenimentul s-a numărat și o interpretare impresionantă a imnului "Deșteaptă-te române".

Evenimentul urmează de asemenea să fie marcat printr-un amplu concert intitulat "Faith, Freedom and Friendship" care va reuni zeci de artiști excepționali precum Alexandra Crișan, Luminița Anghel și Nico Matei.
România a fost primul stat fost comunist care a aderat, în 1994, la Parteneriatul pentru pace, un format complex de cooperare al NATO cu state partenere. Țara noastră a devenit membru al Alianței în martie 2004.
Citește și:
- 13:13 - 40 de proiecte de acte normative pe agenda Guvernului; miniștrii PSD urmează să-și depună demisia | VIDEO
- 12:55 - Liberalul Alexandru Nazare: ”Încă sper că PSD va lua decizia să nu retragă miniştrii din Guvern”
- 12:54 - Cutremur în PNL Sălaj: Dinu Iancu-Sălăjanu se autosuspendă din funcție după ce a intrat în vizorul DNA
- 12:52 - ANAF a intrat pe fir în cazul fostului șef ITM București, după ce a fost surprins la volanul unui Lamborghini de 300.000 euro
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News














