BEC vine cu lămuriri suplimentare: Se poate vota la alegerile locale cu buletinul expirat după 1 martie

Biroul Electoral Central a schimbat regulile pentru alegerile locale. Astfel, cetăţenii cu acte de identitate expirate după 1 martie pot vota pe 27 septembrie, scrie Mediafax.
Biroul Electoral Central a schimbat regulile pentru alegerile locale. Astfel, cetăţenii cu acte de identitate expirate după 1 martie pot vota pe 27 septembrie, scrie Mediafax.
Biroul Electoral Central (BEC) a decis să le permită participarea la vot și celor ale căror acte de identitate au expirat după data de 1 martie și nu au reușit să le schimbe.
Astfel, aceștia vor merge pe 27 septembrie la secţia unde sunt înscriși în lista electorală permanentă ori la cea unde este arondată adresa la care au domiciliul sau reşedinţa.
BEC a decis că românii care nu şi-au făcut vize de flotant până pe 4 septembrie 2020 vor putea vota la alegerile locale doar în localitatea de domiciliu.
STS a început şi distribuirea tabletelor pentru vot. Secţiile din întreaga ţară vor primi 22.475 de tablete.
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











