CURTEA CONSTITUȚIONALĂ DISCUTĂ DE LA ORA 13,00 INTERIMATUL LA FUNCȚIA DE PREȘEDINTE

Curtea Constituțională dezbate, marți, de la ora 13,00, cererea pentru a constata vacanța funcției de președinte al României și împrejurările care justifică interimatul la această funcție, după demisia lui Klaus Iohannis de la Palatul Cotroceni.
Curtea Constituțională dezbate, marți, de la ora 13,00, cererea pentru a constata vacanța funcției de președinte al României și împrejurările care justifică interimatul la această funcție, după demisia lui Klaus Iohannis de la Palatul Cotroceni.
Klaus Iohannis și-a anunțat, luni, demisia din funcția de președinte al României. El a menționat că va pleca de la Palatul Cotroceni pe data de 12 februarie.
Constatarea existenței împrejurărilor care justifică interimatul în exercitarea funcției de președinte este prevăzută în Legea 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale.
Astfel, art. 44 prevede:
* (1) Curtea Constituțională constată existența împrejurărilor care justifică interimatul în exercitarea funcției de președinte al României și comunică cele constatate Parlamentului și Guvernului
* (2) Vacanța funcției de președinte al României se constată la cererea președintelui uneia dintre Camerele Parlamentului sau a președintelui interimar care exercită atribuțiile președintelui României în perioada cât acesta este suspendat din funcție
* (3) În cazul în care președintele României a fost suspendat din funcție, cererea pentru constatarea existenței împrejurărilor care justifică interimatul se face de președintele care a condus lucrările ședinței comune a celor două Camere ale Parlamentului, pe baza hotărârii adoptate în ședința comună
* (4) Dacă interimatul funcției de președinte al României se datorează imposibilității temporare de a-și exercită atribuțiile, cererea se face de președintele României sau de președintele uneia dintre Camerele Parlamentului.
De asemenea, la articolul 45 se stipulează: ''Cererea pentru constatarea existenței împrejurărilor care justifică interimatul funcției de președinte al României va fi însoțită de dovezile necesare, iar constatarea acestor împrejurări se face de Curtea Constituțională, cu votul majorității judecătorilor''.
Citește și:
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
- 10:57 - România, 85% din cazurile de rujeolă din Europa. Ministrul Sănătății: „Dezinformarea este la cote alarmante”
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











