DOMINIC FRITZ: „CRED CĂ AMERICANII AU FĂCUT ASTA NU CA UN FEL DE PEDEAPSĂ, CI MAI DEGRABĂ CA O ÎNCURAJARE SĂ NE APĂRĂM MAI BINE”

DOMINIC FRITZ: „CRED CĂ AMERICANII AU FĂCUT ASTA NU CA UN FEL DE PEDEAPSĂ, CI MAI DEGRABĂ CA O ÎNCURAJARE SĂ NE APĂRĂM MAI BINE”
Scris de Realitatea din UDMR Publicat: 30 oct. 2025, 10:50
Președintele USR, Dominic Fritz, consideră că decizia Statelor Unite de a retrage o parte din trupele americane din România nu este o pedeapsă, ci o încurajare pentru Europa și România să-și consolideze propriile capacități de apărare. Fritz spune că americanii „nu pleacă supărați”, ci transmit un mesaj de încredere și responsabilitate strategică partenerilor europeni.
Citește și
- 10:09Ilie Bolojan ar putea fi chemat la audieri, în 3 dosare DNA - SURSE
- 10:06Nicușor Dan convoacă consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier: calendarul discuțiilor cu partidele
- 09:03Ce cadouri au voie să păstreze miniștrii și demnitarii. Noile reguli publicate în Monitorul Oficial și lista darurilor interzise
- 09:02Presa internațională scrie despre eșecul Guvernului Veștea: ”România intră într-o nouă perioadă de instabilitate„
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News
























