Europarlamentar din partidul cancelarului austriac: Sunt în favoarea accesului României la Schengen

Nehammer, contrazis chiar de colegii săi
Nehammer, contrazis chiar de colegii săi.
Othmar Karas, prim-vicepreședinte al Parlamentului European și vicepreședintele al partidului condus de Karl Nehammer:
„Poziția mea a fost întotdeauna clară, am susținut opinia Parlamentului European, suntem în favoarea extinderii accesului la spațiul Schengen pentru România și Bulgaria, este o necesitate, a venit timpul să atingem acest obiectiv și majoritatea din partid (PPE, n.r.), din Comisia Europeană și Consiliul Europei sprijină această extindere”.
Poziția lui Karas este diametral opusă de a șefului său de partid și înaltul oficial austriac a avansat chiar un termen al rezolvării problemei: până la sfârșitul acestui an.
Detalii, aici: https://romania.europalibera.org/a/congresul-ppe-de-la-bucuresti/32851981.html
Citește și:
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
- 10:57 - România, 85% din cazurile de rujeolă din Europa. Ministrul Sănătății: „Dezinformarea este la cote alarmante”
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











