Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”

Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”
Scris de Realitatea din UDMR Publicat: 15 feb. 2026, 13:22
Expertul în energie Dumitru Chisăliță demontează declarațiile optimiste privind „independența energetică” a României, afirmând că țara nu va fi independentă nici în 2028, nici în 2030 și nici în 2040. Acesta atrage atenția că România continuă să depindă de importuri în momentele critice, iar acest lucru anulează orice pretenție de autonomie energetică.
Citește și
- 17:37Negocieri la Cotroceni. Ce variante ar putea alege președintele Nicușor Dan pentru noul guvern
- 16:52Victor Ponta, propus din nou pentru funcția de premier de către alianța „Uniți pentru România”
- 16:19Călin Georgescu intervine în ziua consultărilor cruciale. ”Un guvern depărtat de voia lui Dumnezeu va cădea oricum”
- 15:28PNL pune condiții pentru votarea guvernului PSD. Decizia se va lua în ședința liberalilor - SURSE
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News


























