GREVĂ DE AVERTISMENT ÎN PRIMĂRII. LIDER SINDICAL: PACHETUL LUI BOLOJAN ESTE UNUL DE DISTRUGERE

Grevă de avertisment în aproape toate primăriile din țară! Miercuri, timp de două ore, instituțiile vor fi închise pentru public, iar după greva de avertisment urmează greva generală
Grevă de avertisment în aproape toate primăriile din țară! Miercuri, timp de două ore, instituțiile vor fi închise pentru public, iar după greva de avertisment urmează greva generală- este avertismentul primarilor care au fost la Guvern, la discuții cu Ilie Bolojan, revoltați de tăierea banilor pentru investițiile locale.
Angajații din primării și din sectorul asistenței sociale au anunțat o grevă de avertisment pentru miercuri, între orele 11.00 și 13.00, la inițiativa Sindicatului Național al Salariaților Comunelor și Orașelor din România, ca reacție de nemulțumire la pachetul de reforme propus de premierul Ilie Bolojan.
Liderul sindicatului, Dan Cârlan, a acuzat că reformele anunțate vor duce la distrugerea administrațiilor locale și a afirmat că, dacă Guvernul nu va iniția negocieri, angajații vor declanșa o grevă generală pe 30 iulie.
"Se știe de două săptămâni că, miercuri, vom avea grevă de avertisment prin care vom închide primăriile din România și grevă de avertisment în sectorul asistenței sociale. Guvernul ne ignoră cu desăvârșire. Suntem pe parcursul unui pachet de distrugere. Administrația publică locală oricum, la nivelul comunelor, se află în pragul colapsului", spune Dan Cârlan, președintele Sindicatului Național SCOR.
Citește și:
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
- 10:57 - România, 85% din cazurile de rujeolă din Europa. Ministrul Sănătății: „Dezinformarea este la cote alarmante”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











