Liderul UDMR despre demisiile parlamentarilor USR si PSD: ”Populism ieftin”

Liderul UDMR despre demisiile parlamentarilor USR si PSD: ”Populism ieftin”
Demisia lui Marcel Ciolacu din Parlament și cea a senatorilor și deputaților USR pentru a rezolva problema pensiilor speciale reprezintă „ un populism ieftin și nu rezolvă absolut nimic”, declară președintele UDMR, Kelemen Hunor.
Demisia lui Marcel Ciolacu din Parlament și cea a senatorilor și deputaților USR pentru a rezolva problema pensiilor speciale reprezintă „ un populism ieftin și nu rezolvă absolut nimic”, declară președintele UDMR, Kelemen Hunor.
„Singura soluție echitabilă și corectă dacă vrem să vorbim despre pensiile speciale este ștergerea, abrogarea tuturor pensiilor, inclusiv pensiile magistraților și pensiile foștilor securiști, ofițerilor. Restul este un populism ieftin și nu rezolvă absolut nimic. Trimiteți-i pe domnul Ciolacu și pe cei de la USR la doamna Violeta Alexandru, la Ministerul Muncii, să le explice cum se calculează pensiile. Deci ei nu renunță la nimic, așa cum nu a renunțat domnul Ciolacu nici acum patru ani la nimic, când și-a dat demisia cu o zi înainte de terminarea mandatului, nu va renunța nici acuma la nimic, nici el, nici cei de la USR”, afirmă la RFI Kelemen Hunor, conform Mediafax.
Liderul UDMR spune care este „singura soluție echitabilă” la problema pensiilor speciale: „Noi când am propus ștergerea tuturor pensiilor, inclusiv ale magistraților și foștilor lucrători ai Securității, USR a votat împotrivă. Deci asta este singura soluție echitabilă și corectă, ștergem toate pensiile speciale și pensiile de serviciu, așa cum am propus noi încă de anul trecut”.
Sursa: Realitatea Din UDMR
Citește și:
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 13:42 - Nicușor Dan, contrazis de AEP în scandalul finanțării electorale: „Au fost găsite nereguli de natură penală în urma cărora a fost sesizat Parchetul General”-VIDEO
- 12:58 - AEP: 1.130 de concedii medicale, în perioada 2023 - 2026
- 09:01 - Titus Corlățean și-a depus candidatura pentru funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











