MINISTRUL RADU MIRUȚĂ: SPER SĂ TREACĂ ALEGERILE DIN PSD MAI REPEDE, PENTRU CĂ OBSERVAŢIA MEA PERSONALĂ ESTE CĂ PSD VORBEŞTE PE DOUĂ VOCI.

MINISTRUL RADU MIRUȚĂ: SPER SĂ TREACĂ ALEGERILE DIN PSD MAI REPEDE, PENTRU CĂ OBSERVAŢIA MEA PERSONALĂ ESTE CĂ PSD VORBEŞTE PE DOUĂ VOCI.
Radu Miruţă, ministrul Economiei, a declarat marţi, despre atacurile din coaliţie, că speră să treacă alegerile din PSD mai repede pentru că este cumva prea mult să duci logica de luptă internă politică la masa guvernului.
Radu Miruţă, ministrul Economiei, a declarat marţi, despre atacurile din coaliţie, că speră să treacă alegerile din PSD mai repede pentru că este cumva prea mult să duci logica de luptă internă politică la masa guvernului.
El le transmite social-democraţilor să fie oameni serioşi, să se responsabilizeze şi să îşi rezolve problemele în curtea PSD.
”Vă spun aşa, diplomat, că sper să treacă alegerile din PSD mai repede, pentru că observaţia mea personală este că PSD vorbeşte pe două voci. Pe o voce vorbeşte în coaliţie unde acceptă toate deciziile care sunt luate. Nimic din ce vedeţi că iese din guvern, ca hotărâre de guvern sau ordonanţă, nu iese decât cu unanimitate. Deci inclusiv PSD, PNL, USR, UDMR au votat asta. Şi o altă voce, cea prin care se adresează membrilor de partid, pe care încearcă să îi ţină în diverse tabele, părerea mea este în logica alegerilor interne pe care le au”, a spus ministrul Economiei, Radu Miruţă, la Europa FM, potrivit news.ro.
”Fiţi oameni serioşi şi responsabilizaţi-vă şi rezolvaţi-vă problemele în curtea PSD”, a transmis ministrul USR.
Despre decizia PNL de a nu susţine în Parlament modificarea privind eliminarea plăţii CASS la mame şi veterani, proiect al PSD, Miruţă a mai declarat că ”de multe ori guvernul este sub o presiune de a rezolva nişte lucruri şi poate scapă din vedere câte ceva şi mai ai o placă de siguranţă în Parlament, dar acolo e doar fine-tuning, nu este o răsturnare a deciziei”.
Citește și:
- 09:15 - Ilie Bolojan, despre candidatura la alegerile prezidențiale din 2030: ”Nu se pune niciun fel de problemă din partea mea”
- 09:11 - Ilie Bolojan intervine în scandalul Pfizer: ”Vreau să aflu vinovații. Vom negocia cu compania zilele următoare”
- 20:48 - Interviu eveniment la Realitatea Plus. Emisarul SUA pentru Iran și Venezuela, analiză de ultimă oră despre criza globală, alături de Ana Maria Păcuraru
- 19:28 - Decizie de ultimă oră a magistraților de la Curtea de Apel: procesul lui Călin Georgescu poate începe. Decizia nu este definitivă
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











