Negocieri dure pentru șefia serviciilor. Nicușor Dan a pregătit lista numirilor pentru cele mai importante structuri

Negocieri dure pentru șefia serviciilor. Nicușor Dan a pregătit lista numirilor pentru cele mai importante structuri
Președintele Nicuşor Dan se pregăteşte de negocieri politice
Președintele Nicuşor Dan se pregăteşte de negocieri politice pentru desemnarea noilor şefi ai serviciilor secrete. Șeful statului are deja pe listă patru sau cinci variante pentru conducerea SRI şi SIE, însă decizia finală va fi luată abia după consultările cu PSD.
Potrivit unor surse politice citate de Realitatea PLUS, niciunul dintre numele aflate în acest moment în discuţie nu îl convinge pe deplin pe şeful statului. Numirile la vârful serviciilor sunt negociate împreună cu cele pentru conducerea parchetelor, într-un demers mai amplu de menţinere a PSD la guvernare.
Nicușor Dan are lista pregătită pentru șefia SRI și SIE
În paralel, în următoarele 40 de zile urmează să fie declanşate procedurile pentru numirea noilor şefi ai DNA şi ai Parchetului General, în condiţiile în care mandatele actuale expiră în luna martie.
Propunerile vor fi făcute de ministrul Justiţiei, însă preşedintele are dreptul să respingă o singură dată, motivat, fiecare numire. Anterior, Nicuşor Dan a transmis public că nu este mulţumit de actuala conducere a DNA şi a Parchetului General, ceea ce lasă loc unor schimbări importante la vârful acestor instituţii.
Citește și:
- 16:14 - Ilie Bolojan cere „curățenie” în ministere: funcționarii incompetenți vor fi înlocuiți
- 14:45 - Anca Alexandrescu avertizează: „România este vândută bucată cu bucată sub masca unui abuz de putere”
- 14:41 - Legea salarizării unitare. Ministerul Muncii dezminte variantele „pirat”: „Nu există încă un proiect oficial”
- 13:15 - Florin Manole, scrisoare deschisă pentru Dragoș Pîslaru pe tema pensiilor militare: „Jalonul a fost deja îndeplinit”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News














