Parlamentarii au decis când vor avea loc ALEGERILE LOCALE

Parlamentarii au decis când vor avea loc ALEGERILE LOCALE
Data alegerilor pentru autorităţile administraţiei publice locale se stabileşte prin lege organică, cu cel puțin 75 de zile înaintea votării
Alegerile locale pot avea loc în termen de 6 luni de la data expirării stării de alertă și data se stabilește cu cel puțin 75 de zile înaintea votării de către Parlament, a decis Camera Deputaților, potrivit realitatea.netProcedurile privind organizarea alegerilor pentru autorităţile administraţiei publice locale se iniţiază în termen de 6 luni de la data expirării duratei stării de urgenţă sau stării alertă.Data alegerilor pentru autorităţile administraţiei publice locale se stabileşte prin lege organică, cu cel puțin 75 de zile înaintea votării.Alegerile locale au fost amânate la începutul lunii aprilie, atunci când Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență prin care se prelungesc mandatele aleșilor locali până cel târziu pe 31 decembrie din cauza pandemiei de coronavirus.
Citește și:
- 19:08 - Nicușor Dan, despre o posibilă sesizare la Curtea Constituțională a României din partea PSD: „Nu pot confirma, situația nu are precedent”
- 16:14 - Ilie Bolojan cere „curățenie” în ministere: funcționarii incompetenți vor fi înlocuiți
- 14:45 - Anca Alexandrescu avertizează: „România este vândută bucată cu bucată sub masca unui abuz de putere”
- 14:41 - Legea salarizării unitare. Ministerul Muncii dezminte variantele „pirat”: „Nu există încă un proiect oficial”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News













