Primul primar care amenință cu demisia din cauza măsurilor sărăciei.”Bolojan și partidele din coaliție îi mint pe români”

Primul primar care amenință cu demisia din cauza măsurilor sărăciei.”Bolojan și partidele din coaliție îi mint pe români”
Vinderei este a doua comună din Vaslui care oprește iluminatul public din lipsă de fonduri
Vinderei este a doua comună din Vaslui care oprește iluminatul public din lipsă de fonduri. Primarul Ionuț Ghiur amenință cu demisia din cauza măsurilor lui Ilie Bolojan, care îi afectează direct pe români. Edilul a vorbit în exclusivitate la Realitatea PLUS despre situația în care se află și susține că prim-ministrul și partenerii de coaliție nu își respectă promisiunile.
”Niciodată administrația publică locală nu a trecut printr-o astfel de grea încercare, să-i spun, nici pe timpul lui Băsescu. Ce este mai grav e că politicienii de la București nu înțeleg și această coaliție nu înțelege, se acuză unii pe alții.
Realitatea este alta: oamenii ne urăsc. Oamenii nu ne-au urât niciodată cum ne urăsc acum. Și ne urăsc pe noi, primarii, pentru că i-am plimbat prin comunitățile noastre pe acești parlamentari și pe acești lideri de partid, de i-au votat, iar acuma oamenii vin și ne reproșează: «Domnule primar, cum e? Ați spus că vă ajută, ați spus că fac...»
E momentul să facem o reformă, dar reformă! Ceea ce se întâmplă acum nu este reformă. Este un genocid, este o tăiere aleatorie de posturi, de reducere de venituri, care o să vedem mai târziu ce o să se întâmple în administrația publică locală, când n-o să mai avem cu cine lucra și cine să ne răspundă la o adresă. Această coaliție, cel puțin nu respectă ceea ce a spus. Se ceartă între ei și noi suferim foarte mult”, a declarat primarul Ionuț Ghiur.
Citește și:
- 19:16 - Nicușor Dan, reacție despre șeful Armatei cercetat de DNA: „Am avut o discuție și o să mai am una”
- 13:24 - După ani în care ni s-a spus că România este pregătită pentru orice scenariu, constatăm în fiecare săptămână că autoritățile sunt luate prin surprindere de fiecare incident
- 13:18 - Alexandra Păcurau: „Ce s-ar fi întâmplat dacă drona exploda la Oil Terminal?”
- 12:21 - Nicușor Dan, mesaj de ultimă oră după explozia dronei navale din Portul Constanța
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News












