Proiect: cumulul pensie-salariu la stat, interzis de Guvern

Proiect: cumulul pensie-salariu la stat, interzis de Guvern
Bolojan taie din nou de la pensionari
Lovitură dură pentru pensionarii care se reangajau la stat! Guvernul interzice cumulul între pensie și salariu. Peste 10.000 de pensionari vor rămâne fără 85% din pensie, potrivit unui proiect de Ordonanță pregătit de executiv.
Pensionarii care lucrează la stat, obligați să renunțe la 85%
Potrivit proiectului, angajații statului care se pensionează vor mai putea să se reangajeze tot la stat cu acordul angajatorului și doar cu condiția să renunțe de bună voie la 85% din pensia pe care o au. Lucru ce ar însemna să rămână cu 15%, o sumă modică din pensia pe care o primesc, în schimb să primească salariu de la locul de muncă. De asemenea, vor putea să rămână angajați la stat până la vârsta de 70 de ani, atunci când vor ieși obligatoriu la pensie. Își vor recupera pensia în cuantum total, dar vor rămâne fără acel salariu, conform proiectului care este pe masa Guvernului în momentul de față.
Citește și:
- 19:16 - Nicușor Dan, reacție despre șeful Armatei cercetat de DNA: „Am avut o discuție și o să mai am una”
- 13:24 - După ani în care ni s-a spus că România este pregătită pentru orice scenariu, constatăm în fiecare săptămână că autoritățile sunt luate prin surprindere de fiecare incident
- 13:18 - Alexandra Păcurau: „Ce s-ar fi întâmplat dacă drona exploda la Oil Terminal?”
- 12:21 - Nicușor Dan, mesaj de ultimă oră după explozia dronei navale din Portul Constanța
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News












