Șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vine în România

Șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vine în România
Şefa CE se va întâlni cu preşedintele Klaus Iohannis şi cu premierul Florin Cîţu
Președinta Comisiei Europene vine, astăzi, în România. Ursula von der Leyen va sta de vorbă cu președintele Iohannis și premierul Cîțu despre miliardele pe care le primesc românii.
Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vine, astăzi, la Bucureşti, în cadrul seriei de vizite NextGenerationEU. Şefa CE se va întâlni cu preşedintele Klaus Iohannis şi cu premierul Florin Cîţu.
La ora 16:00, Ursula von der Leyen va fi primită la Palatul Cotroceni de şeful statului, iar la ora 16:50 va avea o întrevedere cu prim-ministrul Florin Cîţu, la Palatul Victoria.
Ulterior, cei trei oficiali vor vizita Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, care ar urma să beneficieze de fonduri din partea programului NextGenerationEU, apoi vor susţine o conferinţă de presă comună.
Citește și:
- 13:42 - Nicușor Dan, contrazis de AEP în scandalul finanțării electorale: „Au fost găsite nereguli de natură penală în urma cărora a fost sesizat Parchetul General”-VIDEO
- 12:58 - AEP: 1.130 de concedii medicale, în perioada 2023 - 2026
- 09:01 - Titus Corlățean și-a depus candidatura pentru funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei
- 08:53 - Bolojan, explicații după ce i-a ținut pe jurnaliștii români la gardul Guvernului, dar pe cei ucraineni i-a lăsat în clădire
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











