Senatul renunță la ședințele online. Senatorii sunt obligați să fie prezenți fizic, absențele vor fi sancționate financiar

Senatul renunță la ședințele online. Senatorii sunt obligați să fie prezenți fizic, absențele vor fi sancționate financiar
Scris de Realitatea din UDMR Publicat: 3 feb. 2026, 17:26
Conducerea Senatului a decis, în prima zi a noii sesiuni parlamentare, ca toate ședințele de plen să se desfășoare, de acum înainte, exclusiv cu prezența fizică a senatorilor. Cei care vor lipsit nejustificat vor fi considerați absent și vor fi sancționați cu reținere a 5% din indemnizația lunară brută de aproximativ 950 lei.
Citește și
- 23:55Petrișor Peiu, în plenul Parlamentului: ”România rezistă doar pentru că nu este o criză internațională. Vom avea soarta Greciei”
- 23:26Sorin Grindeanu: „PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR! România are nevoie de stabilitate, nu de moraliști care stau pe funcții”
- 23:25George Simion, în timpul votului din Parlament: ”Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot!”
- 23:21Gheorghe Piperea: „Guvernul Veștea pică. Era un deznodământ previzibil”. Europarlamentarul vorbește despre o posibilă criză politică majoră
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News
























