Actualitate· 1 min citire

VICEPREMIERUL TÁNCZOS BARNA: NU EXISTĂ PERICOL CA ROMÂNIA SĂ INTRE ÎN INCAPACITATEA DE PLATĂ

VICEPREMIERUL TÁNCZOS BARNA: NU EXISTĂ PERICOL CA ROMÂNIA SĂ INTRE ÎN INCAPACITATEA DE PLATĂ

VICEPREMIERUL TÁNCZOS BARNA: NU EXISTĂ PERICOL CA ROMÂNIA SĂ INTRE ÎN INCAPACITATEA DE PLATĂ

Realitatea din UDMR
Scris de Realitatea din UDMR Publicat: 8 oct. 2025, 08:28

După toate discuțiile din ultima perioadă cu privire la finanțșele țării, vicepremierul Tánczos Barna a declarat că România nu este în pericol de a intra în incapacitate de plată.

După toate discuțiile din ultima perioadă cu privire la finanțșele țării, vicepremierul Tánczos Barna a declarat că România nu este în pericol de a intra în incapacitate de plată.

„Nu există pericol privind incapacitatea de plată (...) există presiune pe costul finanțării”, a explicat Tánczos Barna adăugând că deficitul acumulat an după an și rostogolit „ne costă”.

Reprezentantul UDMR a estimat că România pierde în fiecare an numeroase investiții din cauza dobânzilor.

„Un program Anghel Saligny se duce pe apa Sâmbetei din cauza dobânzilor”, a precizat Tánczos Barna.

Sursa: Realitatea Din UDMR

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate