Ministrul Attila-Zoltan Cseke a fost vineri într-o vizită la Brăila

Ministrul Attila-Zoltan Cseke a fost vineri într-o vizită la Brăila
Cseke a vorbit despre proiectele de construcție de creșe
Ministrul Dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, Attila-Zoltan Cseke, a fost vineri într-o vizită la Brăila, în cadrul căreia a vizitat o serie de obiective. Totodată s-a întâlnit cu primarii din județul Brăila, cu prefectul Nicușor Ciocan și cu președintele CJ Brăila.
Attila-Zoltan Cseke a mers alături de prefectul Județului Brăila Nicușor Ciocan, dar și de primarul Municipiului Brăila, Marian Dragomir și președintele Consiliului Județean, Francisk Chiriac, la Bazinul Olimpic de Înot, la sediul OCPI proaspăt reabilitat, la Biserica ”Buna Vestire”, precum și la Podul suspendat peste Dunăre, chiar dacă acest ultim obiectiv nu se află sub tutela Ministerului Dezvoltării.
Ministrul a prezentat un proiect al ministerului legat de înființarea de creșe cu bani de la nivel guvernametal, în primă fază în municipii, proiect care se va baza pe trei piloni: infrastructură, pregătirea personalului și susținerea financiară a activității. Primarul Municipiului Brăila a fost informat că poate face o cerere pentru realizarea unei creșe în oraș, cu bani de la nivelul Ministerului Dezvoltării.
Attila-Zoltan Cseke a spus că ministerul are Studiile de Fezabilitate pentru 3 tipuri de proiecte de creșe, cu 50, 70 sau 110 locuri.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 08:35 - Bogdan Ivan, mesaj din mijlocul protestului minerilor de la CE Oltenia: „Tranziția energetică nu poate fi făcută peste noapte”
- 17:47 - Consilierii PSD susțin proiectele de dezvoltare ale Capitalei și cer timp suplimentar pentru pregătirea hotărârilor CGMB
- 08:12 - Zi crucială pentru Guvernul Bolojan: PSD și Coaliția se reunesc în ședințe decisive
- 21:42 - George Simion, de la Washington: „România nu mai este o democrație. Suntem aici pentru a demasca lovitura de stat”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











