Premierul Cîțu cere demisii după scandalul de la Spitalul Foișor: „E vorba de onoare, să vedem cine mai are onoare în România”

Premierul Cîțu cere demisii după scandalul de la Spitalul Foișor: „E vorba de onoare, să vedem cine mai are onoare în România”
Premierul Florin Cîțu a susținut duminică o informare de presă în care a vorbit despre evacuarea pacienților de la Spitalul Foișor.
Premierul Florin Cîțu a susținut duminică o informare de presă în care a vorbit despre evacuarea pacienților de la Spitalul Foișor.
Întrebat dacă ar trebui să demisioneze cineva după scandalul de la Foișor, șeful guvernului a spus că „este o chestiune de onoare”.
„Domnule prim-ministru, aș vrea să vă întreb, văzând acele imagini de la Spitalul Foișor, cine ar trebui, în opinia dvs. să facă un pas în spate?”, a fost întrebat Cîțu de jurnaliști.
„Este vorba de onoare aici, să vedem dacă mai există onoare în România. Nu cred că este normal după ce se ia o decizie, să intervină prim-ministrul să vorbească și cu primarul Bucureștiului, și cu manageri, și cu manageri de la DSP, să se implementeze o decizie luată de toată lumea în cunoștință de cauză”, a răspuns premierul Florin Cîțu.
„Remanierea sau o decizie despre un ministru din cabinet o va lua doar premierul, iar aceste discuții nu se discută, ele se vor anunța”, a spus premierul, întrebat dacă are în plan remanierea lui Vlad Voiculescu, după ce ea a fost cerută din interioriul PNL.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 13:42 - Nicușor Dan, contrazis de AEP în scandalul finanțării electorale: „Au fost găsite nereguli de natură penală în urma cărora a fost sesizat Parchetul General”-VIDEO
- 12:58 - AEP: 1.130 de concedii medicale, în perioada 2023 - 2026
- 09:01 - Titus Corlățean și-a depus candidatura pentru funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei
- 08:53 - Bolojan, explicații după ce i-a ținut pe jurnaliștii români la gardul Guvernului, dar pe cei ucraineni i-a lăsat în clădire
Urmărește știrile Realitatea din UDMR și pe Google News











