Primele șase echipe clasate la finalul sezonului regulat în Erste Liga de hochei pe gheață s-au calificat direct în sferturile de finală: campioana în exercițiu, Sport Club Csíkszereda, FTC-Telekom Ferencváros Budapest, UTE Budapest, Hockey Klub Gheorgheni, MAC Újbuda Budapest și Corona Brașov Wolves. Lor li s-au alăturat DEAC Debrecen și Urșii Polari Miskolc, venite de la baraj.

„Sferturile” campionatului româno-maghiar sunt planificate pe principiul „cel mai bun din șapte confruntări”, iar joi, 3 martie, au avut loc primele jocuri ale întâlnirilor: Sport Club Csíkszereda – MAC Újbuda Budapest 4-1 (FOTO, cu oaspeții în apărare) și Hockey Klub Gheorgheni – Corona Brașov Wolves 4-1. Vineri, 4 martie, de la ora 18:30, sunt planificate meciurile cu numărul 2, tot la Miercurea Ciuc și Gheorgheni.

Celelalte două „sferturi” sunt: DEAC Debrecen – UTE Budapest (scor general 1-1) și Urșii Polari Miskolc – FTC-Telekom Ferencváros Budapest (scor general 0-2), întâlniri care se vor relua sâmbătă, 5 martie, cu jocurile cu numărul 3.

Septimiu Cioloboc / Radio Mureș

Sursa: Realitatea Din UDMR

Articolul precedentMinistrul Mediului: Autoritățile din România nu detectează radioactivitate crescută după atacul de la Zaporojie
Articolul următorPreședintele Iohannis: Am hotărât să nu mai prelungim dincolo de 8 martie starea de alertă din România